Dalekohledy-puskohledy.cz nabízejí téměř sto hvězdářských dalekohledů od pěti výrobců. Nabízíme teleskopy různé konstrukce, technických parametrů a cenové hladiny. Pro snazší orientaci v naší nabídce, jsme pro vás připravili tuto stránku. Nemáme ambice radit pokročilým astronomům a zkušený uživatelům, nicméně začínajícím hvězdářům nebo rodičům kupující hvězdářský dalekohled pro své dítě, můžeme osvětlit základní pojmy.
Mnoho začínajících hvězdářů považuje zvětšení dalekohledu za nejdůležitější veličinu při jeho výběru. Jelikož tomu tak není, budeme se zvětšení věnovat později a začneme důležitějším parametrem a tím je průměre dalekohledu.
Průměr dalekohledu
Hvězdářské dalekohledy se dělí podle konstrukce na čočkové (refraktory), zrcadlové (reflektory) a kombinace zrcadlo/čočka. Průměr objektivu ať již čočky nebo zrcadla určuje jaké množství světla přicházejícího od pozorovaného objektu je dalekohled schopen soustředit a jak velkého úhlového rozlišení je schopen dosáhnout. Pro pozorování Měsíce a planet sluneční soustav jsou dostačující dalekohledy s menším průměrem/světelností. Pro pozorování vzdálenějších vesmírných těles, galaxií a souhvězdí jsou naopak vhodnější dalekohledy s větší světelností. Jasná obloha je pak nutnou podmínkou pro kvalitní pozorování bez ohledu na průměr dalekohledu, proto se vyplatí sledovat předpověď počasí.
Platí tedy, čím větší je průměr objektivu, tím slabší/vzdálenější objekty budeme schopni pozorovat.
Zvětšení dalekohledu
Jak jsme, zmínili zvětšení hvězdářského dalekohledu, by neměl být ten hlavní parametr pro jeho výběr. Zvětšení můžeme vypočítat, pokud podělíme ohniskovou vzdálenost objektivu ohniskovou vzdálenosti aktuálního okuláru. Máme-li ohniskovou vzdálenost 800 mm a použijeme okulár 4 mm, dosáhneme zvětšení 200x. Jelikož, okuláry u dalekohledů můžeme měnit, je zvětšení různé a záleží na použitém okuláru.
Není pravdou, že čím větší zvětšení tím více uvidíme, vždy je třeba zvolit vhodné zvětšení k průměru objektivu. Pokud bychom u daného průměru objektivu postupně zvětšení navyšovali, vždy dojdeme hranici, kdy průměr objektivu již nestačí a vyšší zvětšení pak přinese místo lepšího detailu jen nejasný tmavý obraz. Pro lepší představ zkuste navštívit stránky srovnávající pozorování stejného objektu různými dalekohledy. Naše doporučení zní používat maximálně dvounásobné zvětšení k průměru objektivu.
Pro astronomická pozorování je velmi rozšířené zvětšení 60x až 200x. Teleskopem se zvětšením 60x můžeme pozorovat Měsíc, přitom nám stačí průměr objektivu 60 mm. Dalekohled je také možno při eliminaci stranově a výškově obráceného obrazu využít pro pozemní pozorování.
Pro pozorování více vzdálených objektů např. dvojhvězd a větších mlhovin bude zapotřebí hodně světla z velkého průměru objektivu a zvětšení okolo 200x.
Světelnost dalekohledu - čí nižší hodnota f tím světelnější.
Montáž hvězdářského dalekohledu
Při nákupu hvězdářského dalekohledu věnujte také pozornost použité montáž, které bude natáčet váš dalekohled na požadované místo na obloze. Základní rozlišení montáží pro naše účely je následující.
Azimutální montáž
Montáž má dvě osy, můžeme tak měnit azimut a výšku nad obzorem. Tato montáž je vhodná pro pozemní pozorování ale i pro základní astronomická pozorování. Její zápory objevíme, jakmile chceme sledovat objekt po obloze, je totiž zapotřebí měnit polohu dalekohledu v obou osách, jinak by nám pozorovaný objekt „utekl“. To ovšem není úplně snadné.
Paralaktická montáž
Montáž má jednu osu nasměrovanou rovnoběžně se zemskou osou. Stačí nám tedy otáčet kolem této jedné osy stejně rychle, jak se točí Země (dalekohled se otočí za 24 hodin). Pokud chceme své objevy fotit či natáčet je vhodné doplnit montáž motorem. Někdy bývají dalekohledy také vybaveny navigačním zařízením, které umí hvězdářský dalekohled navést přesně na zadaný objekt.
Snad jsme vám alespoň trochu pomohli se orientovat v problematice výběru hvězdářského dalekohledu. Přejme šťastnou ruku při nákupu třeba si vyberte z naší nabídky hvězdářských dalekohledů případně se ještě přečtěte článek Tipy na pozorování hvězdářským dalekohledem?
Náš tip na hvězdářský dalekohled pro děti ve věku 6 -12 let - Solarix 114/500. Pro děti od 15 let (případně pro nenáročné začátečníky National Geographic 70/900 nebo National Geographic 114/900.
Připravili jsem pro vás kategorii TOP dětské hvězdářské dalekohledy s výběrem námi ověřených a doporučených přístrojů pro začínající astronomy.
Náš tip pro začínající dospělé hvězdáře - teleskop Pollux 150/1400. Na videu níže můžete vidět krátery na Měsici pozorované Polluxem.