- Dalekohledy
- Hvězdářské dalekohledy
- Pozorovací dalekohedy
- Puškohledy
- Noční vidění
- Dálkoměry
- Mikroskopy
1. Dalekohledy
Zvětšení
Parametr zvětšení či přiblížení reprezentuje první číslice v označení dalekohledu. Zvětšení je buď pevné (např. 10x) nebo u zoomových dalekohedů variabilní (např. 8-20x). Číslice stanoví, kolikrát se pozorovaný objekt přiblíží či zvětší. Velké zvětšení zužuje zorné pole, unavuje oči a je těžké je udržet v ruce. Více se dozvíte v článku výběr dalekohledu.
Průměr objektivu
Průměr objektivu (předních čoček objektivu) udávaný v mm zjistíme z druhé číslice v označení dalekohledu (např. 10x50 či 8x21). Množství světla vstupujícího do optiky dalekohledu je limitováno průměrem objektivu, proto při požadavku na vyšší světelnost (časté pozorování za snížených světelných podmínek) volíme větší průměry objektivu.
Optické sklo
Borosilikátové sklo - BK 7 se používá u základních modelů dalekohledů. I když u skel BK7 dochází k větším ztrátám světla, jsou tato skla pro denní pozorování zcela dostačující a běžný uživatel nemusí poznat rozdíl oproti sklům BaK 4. Ta jsou vyrobena z baryového korunového skla, které zajišťuje jasný a ostrý obraz v celém zorném poli.
Antireflexní úprava
Nejen průměr předních čoček objektivu, ale také povrch skla určuje množství světla, které pronikne do optiky dalekohledu. Sklo čočky dalekohledu nepropustí všechny světelné paprsky, část se jich odrazí. Většímu průniku světla sklem čočky pomůže antireflexní vrstva, což je tenký povlak sloučenin kovů.
- FC - (FullyCoated) - jedna vrstva na všech plochách optické soustavy,
- MC - (MultiCoated) - více vrstev na jednu plochu optické soustavy,
- FMC nebo SMC - Super (Fully) MultiCoated - více vrstev na všechny plochy optické soustavy.
Odolnost dalekohledu vodě
Voděodolnost dalekohledu značí jeho dočasnou odolnost odstřikující vodě (např. lehkému dešti).
Vodotěsnost dalekohledu je vyšší stupeň odolnosti vodě. Dalekohled je odolný namočení či ponoření do vody, v popisku výrobci mohou uvést dobu a hloubku ponoru. Vodotěsnost je požadovanou vlastností u kvalitních loveckých dalekohledů.
Hmotnost
Hmotnost dalekohledu je ve filtru uvedena intervalově jako pomocný parametr. Například při výběru turistického dalekohledu vybíráme mezi lehčími dalekohledy. Nabídku snadno omezíme na dalekohledy do hmotnosti 600 g.
2. Hvězdářské dalekohledy
Zvětšení a průměr viz.část Dalekohledy (nahoře)
Ohnisková vzdálenost
Vzdálenost mezi zakřivenou čočkou nebo zrcadlem a jeho ohniskem. Pomocí ohniskové vzdálenosti vypočteme zvětšení dalekohledu, a to jako podíl ohniskové vzdálenosti objektivu a použitého okuláru. Větší ohnisková vzdálenost objektivu zužuje zorné pole dalekohledu.
Konstrukce objektivu
Zrcadlový dalekohled (reflektor) má objektiv tvořen zrcadlem. Výhody této konstrukce hvězdářského dalekohledu jsou kratší délka tubusu, větší světelnost, žádné barevné vady a nižší hmotnost. Hlavně větší průměr umožní sledovat vzdálenější Deep Sky objekty. Nevýhody reflektoru mohou být vyšší světelné ztráty a nižší kontrast.
Čočkový dalekohled (refraktor) má objektiv tvořen čočkou. Výhodou je ostřejší a kontrastnější obraz, nevýhodou delší tubus, menší průměr a více barevných vad okolo pozorovaných objektů. Platí zásada čím větší průměr tím více vidíme. .
Kombinace zrcadlo/čočka (katadioptrický). Výhodou kombinované konstrukce (zrcadlový dalekohled a korekční čočka) je schopnost zaostřit na blízko, některé typy nabízí i možnost pozemního pozorování. U větších průměrů objektivů dobrá světelnost. Nevýhodou je zejména u menších průměrů menší kontrast obrazu.
3. Pozorovací dalekohledy
Zvětšení, průměr a hmotnost viz.část Dalekohledy (nahoře)
Výstup
Lomený nebo šikmý výstup je vhodný pro většinu pozorování. Lze s ním pozorovat snadno vysoko nad horizontem (s přímou verzí to jde obtížněji). Pro lomenou verzi nám stačí nižší stativ.
Přímý výstup se snadněji zaostří, vhodný například pro pozorování z okénka auta.
Stativ
V případě velkých zvětšení, které jsou pro monokulární dalekohledy typické, je zapotřebí dalekohled fixovat na stativ. Pomocí tohoto parametru snadno oddělíte pozorovací monokuláry s a bez stativu v dodávce (ceně).
4. Puškohledy
Zvětšení
Parametr zvětšení či přiblížení reprerezentuje první číslice v označení puškohledu. Zvětšení může být pevné (např. 3x) a u variáblů proměnné (např. 3-9x). Číslice stanoví kolikrát se pozorovaný objekt přiblíží či zvětší. Pomatujme, že velké zvětšení výrazně zúží zorné pole puškohledu.
Průměr objektivu
Průměr objektivu (předních čoček objektivu) udávaný v mm zjistíme z druhé číslice v označení puškohledu (např. 3-9x40). Množství světla vstupujícího do optiky puškohledu je limitováno průměrem objektivu, proto při požadavku na vyšší světelnost volíme větší průměry objektivu.
Světelný bod
Světelný bod pomůže střelci přesněji zamířit cíl, výhodu světelného bodu oceníme při střelbě v noci. Světelný bod může ale také oslňovat, proto je důležitá možnost regulace svítivosti.
5. Noční vidění
Zvětšení
Parametr zvětšení stanoví, kolikrát se pozorovaný objekt přiblíží či zvětší. Při pozorování se zvětšením 5x vnímáme objekt 200 m vzdálený jako bychom jej pozorovali z metrů čtyřiceti. Na dalekohledy-puskohledy.cz nabízíme noční vidění s maximálně osminásobným zvětšením. Parametr zvětšení bývá většinou uveden na prvním místě v označení nočního vidění (např. 2x24). Pokud neklademe důraz na kompaktnost a malou váhu, volíme noční vidění s průměrem alespoň 40 mm.
Průměr objektivu
Průměr objektivu (předních čoček objektivu) udávaný v mm zjistíme z druhé číslice v označení dalekohledu (např. 2x24). Množství světla vstupujícího do optiky je limitováno průměrem objektivu, standardní je průměr alespoň 40 mm. Větší průměry se na druhou stranu negativně projevují na vyšší hmotnosti nočního vidění.
Voděodolnost
Odolnost vodě je důležitá vlastnost při používání nočního vidění nejen u vody, ale i běžně v přírodě. Výrobci většinou uvádějí odolnost dle normy. Ve filtru můžeme najít níže uvedené stupně voděodolnosti (krytí).
- IPX4 noční vidění je chráněno před stříkající vodou dopadající v libovolném směru,
- IPX5 noční vidění je chráněno před tryskající vodou v libovolném směru,
- IPX6 noční vidění je chráněno intenzivně tryskající vodou a vlnobitím,
- IPX7 noční vidění je chráněno dočasným ponořením do vody (omezeno tlakem a časem).
Poznámka: První pozice za IP (výše X) udává odolnost vůči vniknutí cizích těles do nočního vidění (např. IP67, takové noční vidění je vodo i prachotěsné).
Hmotnost
Hmotnost nočního vidění je ve filtru uvedena intervalově jako pomocný parametr. Například při výběru malého kompaktního přístroje jednoduše omezíme nabídku nočního vidění do hmotnosti 600 g.
6. Dálkoměry
Zvětšení
Parametr zvětšení stanoví, kolikrát se pozorovaný objekt přiblíží či zvětší. U dálkoměrů se zvětšením 5x vnímáme objekt 300 m vzdálený, jako bychom jej pozorovali z metrů šedesáti.
Maximální vzdálenost měření
Údaj vypovídá o tom, do jaké maximální vzdálenosti dálkoměr měří. Tato hodnota bývá většinou uvedena v názvu dálkoměru.
Sklonoměr
Sklonoměr umožňuje snadno měřit výšku, vertikální odstup (rozdíl výšky dvou stromů), horizontální vzdálenost a aktuální vzdálenost (přímočarou).
7. Mikroskopy
Maximální zvětšení
Zvětšení mikroskopu je součin zvětšení objektivu a okuláru mikroskopu. Laboratorní a profesionální mikroskopy určené pro pozorování preparátů mají zvětšení až 2000x, školní mikroskopy vystačí se zvětšením do 600x. Pro pozorování předmětů bez nutnosti jejich úpravy do mikroskopického preparátu (list, vlas nebo hmyz) slouží stereoskopické mikroskopy se zvětšením v desítkách násobků (běžně 20x,40x nebo 60x).
Typ hlavice
- monokulární - okulárový tubus umožňuje pozorování jedním okem
- binokulární - okulárový tubus umožňuje pozorování oběma očima
- trinokulární - dva okulárové tubusy pro pozorování oběma očima a třetím tubusem pro připojení záznamového zařízení nebo PC okuláru
Osvětlení
- zrcátko/žárovka - osvětlení odrazem zrcátka či žárovkou je dostatečné pro dětské případně žákovské mikroskopy
- led - nejmodernější typ osvětlení, bílé světlo se spektrem denního světla, prodloužená životnost, nízká spotřeba proudu
- halogen - klasický velice rozšířený typ osvětlení, vyšší náklady na provoz než LED
Parametrické filtry a údaje v nich uvedené slouží k základnímu výběru, oddělení skupiny výrobků. V případě nesrovnalostí mezi údajem ve filtru a popisem produktu je brán za platný údaj uvedený v popisku produktu. Věnujte tedy pozornost uvedených technickým parametrům v popisu produktu.
V případě, že potřebujete více informací či praktická doporučení k výběru zboží, připravili jsme pro vás tématické články: