Dalekohled je optický přístroj, který vyžaduje péči. Ať již dalekohled vlastníte nebo uvažujete o jeho nákupu, je správný čas načerpat pár informací o jeho údržbě. Údržba dalekohledu není složitá ani časově náročná, vyžaduje ovšem dodržování základních pravidel.Při čištění dalekohledu platí pravidlo: „Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě provedení“.
Dalekohledy čistěte jen pokud je to opravdu nutné a to šetrně dle zaběhlých postupů a se správnými pomůckami.Při používání na dalekohledu časem ulpí nečistoty. Odstranění nečistot neprovádějte ve spěchu kapesníkem nebo částmi oděvu.Tento způsob je zcela nevhodný pro čištění optiky dalekohledu, jelikož může vést k trvalému poškození poškrábáním prachovými zrny a jedinou nápravou je následná výměna.
Správný způsob čištění dalekohledu:
-
štětečkem s velmi jemným vlasem opatrně odstraňte drobný prach z čoček a očnic;
-
pomocí vatových tyčinek navlhčených v čistícím roztoku odstraňte mastnotu z čoček a očnic (použijte např. roztok prodávaný v optice pro čištění brýlí s antireflexní vrstvou), výměnou vatové tyčinky předejdete roztírání mastnoty a nečistot;
-
čistící roztok nechte odpařit, případné zbytky otřete suchou vatovou tyčinkou.
Nehody při používání dalekohledu
Dalekohled a voda
V případě, že vlastníte vodotěsný dalekohled, pak optika dalekohledu pádem do vody neutrpí. Je však zapotřebí dalekohled nechat přirozeně usušit (ne na topení, neotírat). Jakmile dalekohled oschne, zkontrolujte čočky a případně je vyčistěte. Horší siutace je pokud dalekohled není těsněn a do optiky vnikne voda. V takových případech se do vysoušení sami raději nepouštějte a dalekohled předejte odbornému servisu.
Dalekohed v zimě
Pokud namrznou čočky dalekohledu, tak je „nerozmrazujte“ vlastním dechem nebo na topení ani posléze nestírejte hadříkem! Je zapotřebí, aby došlo k rozmrznutí a odpaření vody z čoček, toho docílíte v teplé místnosti nebo částečně i pod vlastním oděvem. Vlastní čistění dalekohledu proveďte v teple dle výše uvedeného postupu. Zakoupením vodotěsných dalekohledů, plněných dusíkem výrazně omezíte potíže při zimním používání.
Pád dalekohledu na zem
Některé dalekohledy mají tělo silně pogumováno, energie pádu na zem je tak částečně utlumena a optika je více chráněna. Pogumování ovšem vždy nezabrání poškození optiky, zejména při pádu z větší výšky nebo na tvrdý předmět (např. skálu nebo beton). Po pádu je zapořebí dalekohled zevrubně zkontrolovat a to nejen optiku, ale i všechny mechanické části. V případě zjištěného poškození nezbývá než se obrátit na odborný servis. Z důvodu složitější optiky jsou více náchylné k poškození při pádu zoomové dalekohledy,
Uložení dalekohledu
Pokud dalekohled nepoužíváte, jeho poškození předejdete dodržováním těchto jednoduchých zásad:
- ukládejte dalekohled do brašny,
- brašnu s dalekohledem skladujte v suchém a bezprašném prostředí,
- používejte krytky na očnice,
- nenechávejte dalekohled dlouhý čas na přímém slunci.