Milý rodiče a prarodiče,
tyto řádky čtete, protože jste se rozhodli pořídit první mikroskop pro své dítě. Pravděpodobně jste se seznámili s průvodcem výběru mikroskopu a tak víte, že se máte zajímat o zvětšení, materiál, osvětlení mikroskopu, uchycení vzorků a možnost připojení mikroskopu k počítači.
Možná ještě váháte, zda pořídit dítěti levnější dětský mikroskop nebo kvalitnější školní mikroskop.
Rádi byste pořídili ten nejlepší za přijatelnou cenu. Na penězích záleží a je třeba dětem pořídit spoustu praktických věcí a v období Vánoc a narozenin i další dárky. Také nevíte, zda bude mikroskopování dítě bavit. Volba logicky často padne na levné dětské mikroskopy s tím, že kdyby to dítě bavilo, tak mu pak pořídíte mikroskop lepší.
Mikroskopy prodáváme dlouho, a proto všechny tyto úvahy známe. Chceme vám s rozhodnutím o volbě prvního mikroskopu poradit nejen z pohledu prodávajícího, ale i z pozice rodičů, kteří umožnili svým dětem vyzkoušet postupně dětský mikroskop, stereoskopický mikroskop (binolupu) i školní mikroskop a sledovat, jak se s nimi baví a pracují.
Pro účelu výběru vytvoříme dvě kategorie dle věku dětí s hranicí devíti let. Není to z pohledu volby mikroskopu podstatné, ale činíme tak pro snazší orientaci zákazníků.
Nejmenší děti do 9 let
Při volbě prvního mikroskopu pro nejmenší děti je mezi rodiči nejvíce otázek. Výrobci nabízí pro předškoláky a nejmenší školáky mikroskopy v sadě s bohatou výbavou v kufříku. V názvu je většinou uvedeno "dětský mikroskop + zvětšení například 300 - 1200x". Jsou to lákavé dárky, ale opravdu se jed
ná o přístroje, které děti zaujmou, opravdu uvidí 1200x zvětšený preparát, nejedná se marketingový trik? Popíšeme naše zkušenosti, co se týká kvality obrazu, komfortu práce s nimi a zajištění objektů k pozorování. Na začátku musíme upozornit, že se bez technického vysvětlování úplně neobejdeme. Pro optiku mikroskopu platí, čím větší zvětšení tím užší zorné pole (nutná přesná poloha vzorku) a také tmavší obraz (nutné kvalitní osvětlení).
Zvětšení 640x nebo až 1200x? Optická soustava dětského mikroskopu opravdu umožní dosáhnout těchto hodnot zvětšení (je to násobek zvětšení okuláru a objektivu), ovšem výsledná kvalita obrazu je limitována celkovou konstrukcí mikroskopu a použitými materiály. Dětské mikroskopy jsou vyráběny především s ohledem na cenu, což se projevuje jejich menší stabilitou, slabším osvětlením, ne zcela přesným ostřením s vůlí a chybějícím křížovým stolkem pro posuv preparátu. Výsledkem je tmavší a méně ostrý obraz než u kvalitnějších školních mikroskopů a výrazně horší možnost manipulace s preparátem. Přitom na přesné pozici preparátu zejména u velkých zvětšení, které mají malé zorné pole velmi záleží. Pokud nemáme křížový stolek, posunujeme preparát "šťoucháním prstu". Preparát se nekontrolovaně posune, u dítěte spíše poskočí a někdy bohužel zcela zmizí z úzkého zorného pole. Práce s dětským mikroskopem tak vyžaduje trpělivost a přesnost, což není ideální pro dětského uživatele. Výsledkem pak může být u části zákazníků zklamání a snaha o reklamování mikroskopu, protože v něm "vůbec nic není vidět a nefunguje, jak má".
My reklamovaný mikroskop vyzkoušíme a většinou zjistíme, že je zcela funkční a obraz vidíme. Problém není ve vadě daného kusu, ale v nesouladu skutečnosti s očekáváním zákazníka. Nespokojenost s mikroskopem vznikla z nenaplněných představ, přece jenom za dětský mikroskop s výbavou zaplatíte hodně přes tisícovku, a tak by zákazník rád viděl krásné barevné a ostré detaily. Bohužel to dětské mikroskopy na rozdíl od školních neumí.
Důležitou součástí mikroskopování je zajištění objektů pozorování. Dětské průsvitové mikroskopu, slouží k pozorování tenkých mikroskopických preparátů. Několik připravených preparátů najdete většinou v sadě a k nim pak nástroje na jejich přípravu. Kolik jich ale rodiče skutečně vyrobí? Mikroskopické preparáty lze samozřejmě koupit, ovšem i zde se objevuje původní úvaha, pokud to dítě bude bavit případně nějaké koupíme později.
Pokud si zákazníci uvědomují popsané limity dětských mikroskopů, neočekávají brilantní obraz detailů a jsou dostatečně trpěliví při práci s nimi, jsou s dětským mikroskopem spokojeni. Jestliže patříte k těm, co byste dětem od počátku rádi pořídili skutečným mikroskop s kvalitním obrazem a komfortním ovládáním, co vydrží řadu let, pořiďte ihned školním mikroskop i menším dětem. Dohlédnete na jeho správné používání, nadšení dítěte a společné zážitky budou vaší odměnou.
Pro zbytek rodičů, kteří nechtějí riskovat zklamání z pořízení dětského mikroskopu a zároveň striktně odmítají vyšší investici do kvalitního školního mikroskopu, máme alternativní možnost. Rádi bychom vás upozornili na cenově dostupné mikroskopy s malým zvětšením (cca 20x) tedy stereomikroskopy či binolupy, které jsou dle našeho názoru ideální pro začátky a probuzení zájmu o mikroskopování. A nejen pro začátky, binolupy jsou výborným doplňkem ke standardnímu školnímu prosvětlovacímu mikroskopu.
Při pozorováním binolupou se používají obě oči, což nejmenším dětem první pozorování mikroskop usnadní. Díky malému zvětšení poskytují jasnější obraz a mají dostatečné širší zorné pole, zaostření a posun vzorku je stereoskopických mikroskopů celkově jednodušší. Binolupy jsou kompaktní, jednoduché přístroje (jednodušší než prosvětlovací dětské mikroskopy) a jsou tak méně náchylné na poškození. Děti se s binolupou rychle naučí a používání je pro ně snadné.
Binolupy mohu vypadat na první pohled jako méně atraktivní dárek než krásné sady dětských mikroskop. Částečně za to může skutečnost, že nemají bohatou výbavu jako ampulky, lahvičky, pipety a pinzety. To je ovšem i jejich výhoda, příslušenství nepotřebují. Binolupy totiž slouží k pozorování neprůsvitných, neupravených vzorků z okolí jako kamínky, listy, větvičky, látky, broučci, mravenci, květy, rostliny, semínka, potraviny, mince, papír, vlasy nebo také displej mobilu. Zásobárna vzorků z okolí je nekonečná, a tak snadno dostupná. Děti vždy něco nového objeví a přinesou, a jejich vlastní nápady je při mikroskopování udrží. Vzorky není třeba složitě upravovat, limit je především výška, aby mohly být dobře zaostřeny. Dobře známé předměty z okolí najednou děti vidí jinak a princip mikroskopu na malém zvětšení mohou snáze pochopit. Zvídavé děti prověří možnost pozorování stereomikroskopem i standardní tenký mikroskopický preparát.
Školáci nad 9 let
U starčích dětí je volba naprosto jasná a i popis bude stručnější. Obloukem se vyhněte dětským mikroskopům, předejdete zklamání na všech stranách. Jednoznačně hledejte školní mikroskop s kvalitním osvětlením napájeným z el. sítě i bateriemi, křížovým stolkem, kovovým tělem a skleněnou optikou, a hlavně s připojením k počítači. Doporučujeme také dokoupit různé sady mikroskopických preparátů.
Děti v této věkové kategorii bravurně ovládají smartphony (někdy lépe než prarodiče či rodiče). Vyrostly v digitálním věku a pozorovat svět přes displej a své zážitky online sdílet je pro ně naprosto přirozené Je neskutečný rozdíl v zájmu dětí o mikroskopování, pokud uvidí obraz vzorku místo jedním okem v okuláru, přehledně na monitoru počítače ať už sami či společně s kamarády, sourozenci nebo rodiči. Svůj objev mohou fotit, nahrávat a sdílet. Přirozeně se přitom učí pracovat se softwarem, editory fotografií a videa.
Pro učitele a školní zaměstnance jsme vytvořili specializovaný web, který se věnuje popisu a výběru vhodných typů školních mikroskopů https://www.skolnimikroskop.cz/. Doporučujeme jej navštívit i vám a načerpat informace, výběr správného typu školního mikroskopu bude snazší. Máme-li doporučit z naší široké nabídky školních mikroskopů, volba padá jednoznačně na školní mikroskopy Student. Ve školách i doma s nimi pracují tisíce spokojených dětí. Mikroskopy řady Student vynikají dle názorů samotných uživatelů kvalitním zpracováním i materiály, jednoduchou obsluhou, nadstandardní výbavou, technickými parametry vhodnými pro školní výuku, a především kvalitním osvětlením a ostrým obrazem.
Na videích níže si můžete prohlédnout námi zmiňované přístroje, standardně je máme skladem a rádi je dodáme. Věříme, že vy i vaše děti budou nadšeni. Přejeme hodně objevitelských zážitků.
Za tým Dalekohledy-puskohledy.cz
Ing. Radek Mrňa
Školní mikroskop Student III 40-1280x na videu:
Stereoskopický mikroskop Binolupa 20x na videu:
Začínáme s dětským mikroskopem - základní principy (na videu není totožný mikroskop):